Dějiny Karibské oblasti

Peticenemocnicesusice.cz Dějiny Karibské oblasti Image

INFORMACE

DATUM PUBLIKOVÁNÍ: 2002

AUTOR: Oldřich Kašpar

NÁZEV SOUBORU: Dějiny Karibské oblasti.pdf

POPIS

Dějiny Karibské oblasti od předkolumbovského období až po neklidné 20. století. Karibská oblast představuje od nepaměti jednu z důležitých křižovatek vývoje lidské společnosti. V předkolumbovském období se zde na stovkách obydlených ostrovů protínaly a prolínaly hlavně vlivy arawacké, taínské a karibské kultury. Původní civilizace byly doslova smeteny vpádem Evropanů, na jehož počátku stojí první cesta Kryštofa Kolumba k Novému světu. Vlivem téměř úplného vymizení původních obyvatel a masivního dovozu černých otroků z Afriky, vznikla naprosto nová etnická a kulturní situace, charakterizovaná výrazem afrokaribská. Od 16. století se tato strategicky důležitá oblast stala předmětem soupeření evropských mocností, především Španělů, Francouzů, Angličanů a Nizozemců, jeho pozůstatky jsou na politické mapě Karibiku vidět dodnes. V 18. století se zde pod přímým vlivem Velké francouzské revoluce zrodila první černošská republika na světě (Haití) a v 19. století vstoupily do hry USA. Dnes představuje Karibská oblast roztříštěný konglomerát nejrůznějších politických útvarů od zámořských území Velké Británie, Francie a USA až po samostatné státy včetně socialistické Kuby.

Dějiny Karibské oblasti je skvělá kniha. Tuto knihu napsal autor Oldřich Kašpar. Přečtěte si s námi knihu Dějiny Karibské oblasti na peticenemocnicesusice.cz

Dějiny Karibské oblasti | Aukro

*Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie. 94(72) Dějiny Střední Ameriky a Karibské oblasti. 903 Pravěk
Zaostřeno na moderní dějiny - Padesát let od Karibské krize Scénář pořadu Dobrý večer, vážení a milí posluchači, vítáme Vás u dalšího vydání našeho pořadu. Vzhledem k dnešnímu tématu jsme dvojnásob rádi, že nás posloucháte, neboť náš svět už padesát let nemusel existovat.