Siddhártha

Peticenemocnicesusice.cz Siddhártha Image

INFORMACE

DATUM PUBLIKOVÁNÍ: 2003

AUTOR: Hermann Hesse

NÁZEV SOUBORU: Siddhártha.pdf

POPIS

Povídka Siddhárta napsaná v letech 1919 až 1922 nese podtitul "indická báseň". Vskutku básnickým jazykem se v ní vypráví příběh bráhmanského syna Siddhárthy, který hledá pravdu a smysl života. Hermann Hesse (1877-1962) si při hledání cesty z myšlenkových a společenských krizí své doby i z krizí vlastních bere na pomoc myšlení Východu. Vedle čínské moudrosti jsou to především prvky hinduismu a zejména buddhismu, k němuž autor dlouhá léta inklinoval. Buddhismus však naprosto nebyl nějakým jeho "vyznáním" a povídka Siddhártha je dle Hesseho vyjádření výrazem osvobození od svázanosti indickým myšlením. V podstatě zde jde o velmi německé hledání svébytné osobní existence, vlastního já. Nikoli skrze nějakou nauku, ale osobním úsilím. Lidské moudrosti se nelze naučit pomocí doktriny, je nutno k ní dospět vlastním životem.

Siddhártha je skvělá kniha. Tuto knihu napsal autor Hermann Hesse. Přečtěte si s námi knihu Siddhártha na peticenemocnicesusice.cz

Siddhartha - Vyhledávání na Heureka.cz

Buddhismus však naprosto nebyl nějakým jeho „vyznáním" a povídka Siddhártha je dle Hesseho vyjádření výrazem osvobození od svázanosti indickým myšlením. V podstatě zde jde o velmi německé hledání svébytné osobní existence, vlastního já. Nikoli skrze nějakou nauku, ale osobním úsilím.
Siddhártha jej zprvu horečně hledá, ale pak si uvědomí, že v cestě za duchovní osvětou svému synovi pomoci nemůže a že si svým utrpením musí projít sám. Mezitím starý převozník odejde do lesů a zanechá Siddhárthu na svém místě, protože už ví, že Siddhártha stejně jako on už nehledá.